آیا از نظر قانونی لازم است کسی بر مراحل تولد نظارت کند؟ آیا این غوغای رسانه ای، پشت پرده ای هم دارد؟ نام خانوادگی نوزاد سلطنتی چیست؟ از کجا بفهمیم دختر است یا پسر؟...

جام: همین روزهاست که وارث تاج و تخت رژیم سلطنتی انگلیس به دنیا بیاید؛ فرزند پرنس ویلیام و کیت میدلتون که با توجه به تغییر قانون (اگر اتفاق خاصی رخ ندهد) بعد از پرنس چارلز و پرنس ویلیام، در آینده پادشاه انگلیس خواهد شد و بر مردم جزیره حکم خواهد راند.
رسانه های غربی -به ویژه انگلیسی- از زمان انتشار خبر بارداری عروس ملکه تا به امروز در حجم وسیعی به این سوژه پرداخته اند و در پوشش اطلاع رسانی، برای خاندان سلطنتی تبلیغ می کنند. همینطور کمپانی های قمار که رقابت تنگاتنگی با رسانه ها دارند و از جنسیت و نام کودک، تا رنگ چشم و مارک لباس نوزادی او را به شرط بندی گذاشته اند.
به همین بهانه، اطلاعاتی را در حاشیه زایمان سلطنتی انگلیس از منظرتان می گذرانیم:


*وزیر کشور و اسقف اعظم، بالای سر زائو!
تا سال 1948 میلادی، حضور وزیر کشور انگلیس در محل زایمان اعضای خاندان سلطنتی، برای تأیید هویت نوزاد و صحت انتساب او به والدینش، الزامی بود!همچنین در گذشته رسم بود که «اسقف اعظم کانتربری» (بالاترین مقام مذهبی کلیسای انگلیکن بعد از شخص پادشاه یا ملکه) در زمان تولدهای سلطنتی در محل حاضر و ناظر[!] باشد.


Click here to enlarge

اسقف اعظم کانتربری/ دیگر رسم نیست او نظاره گر تولد نوزاد سلطنتی باشد

در زمان تولد ملکه الیزابت در سال ۱۹۲۶ نیز "سِر ویلیام جوینسون هیکس" وزیر کشور وقت، شاهد به دنیا آمدن او بوده است. الزام حضور وزیر کشور، قبل از تولد پرنس چارلز [ولیعهد کنونی] برداشته شد. سنت حضور اسقف اعظم هم سال هاست که منسوخ شده است.


*نمایش رسانه ای برای اثبات حلال زادگی بچه!
غوغای شکل گرفته در حاشیه زایمان کیت میدلتون، اولین نمایش رسانه ای یک تولد سلطنتی نیست. در سال ۱۶۸۸ در زمان تولد جیمز فرانسیس ادوارد، پسر شاه جیمز دوم، از ۴۲ مقام حکومتی و چهره سرشناس دعوت شد به کاخ سنت جیمز بیایند. افراد بسیاری درباره باردار بودن "مری آو مودنا" همسر پادشاه، شک داشتند. بعد از زایمان، در قهوه‌خانه‌های شهر شایعه شد که نوزادی پنهانی درون یک تشت به اتاق خواب ملکه برده شده، یا از طریق دری مخفی در بالای تخت، "دزدکی" به داخل تختخواب فرستاده شده است.Click here to enlarge

همان تختخوابی که دربار انگلیس می گفت پسر شاه جیمز دوم روی آن متولد شده است

این ماجرا باعث شد مشروع بودن آن نوزاد بخت برگشته همیشه مورد تردید باشد و در نتیجه، هرگز به سلطنت نرسید.معلوم نیست که غوغای نمایشی رسانه های انگلیسی درباره تولد عضو جدید خاندان سلطنتی هم به وجود شایعات خاصی برمی گردد یا خیر؟!

*یک نوزاد با سه نام خانوادگی!
نوزادان خاندان سلطنتی لزوما به داشتن "نام خانوادگی" نیازی ندارند. آن ها همگی عنوان "عالیجناب شاهزاده" را خواهند داشت و به این نام و عنوان خطاب خواهند شد؛ اما اگر ویلیام و کیت بخواهند برای فرزندشان نام خانوادگی انتخاب کنند، سه گزینه خواهند داشت: «مونت‌باتن-ویندزور» ، «ویلز» و «کمبریج». ملکه الیزابت و همسرش (شاهزاده فیلیپ) از ترکیب نام‌های خانوادگی‌شان با هم، نام «مونت‌باتن-ویندزور» را ساختند. فرزندان و نوادگان مستقیم آن ها هم حق دارند این نام خانوادگی را انتخاب کنند، اما اجباری در این کار ندارند.

Click here to enlarge

عکس یادگاری خانواده های ویلیام و کیت

شاهزاده ویلیام در موقع انجام وظیفه در ارتش، از نام سلطنتی «ویلز» استفاده می‌کند. او این نام را از پدرش گرفته است. آن ها همچنین می‌توانند از نام «کمبریج» استفاده کنند. این لقب در موقع ازدواج کاترین و ویلیام به آن ها داده شد.

*جنسیت نوزاد سلطنتی: تا اطلاع ثانوی نامعلوم!
رسم است که خبر تولد و درگذشت اعضای خاندان سلطنتی روی میله‌های کاخ باکینگهام نصب شود. خبر تولد فرزند ویلیام و کیت هم قرار است روی سه‌پایه‌ای مجلل در حیاط جلویی کاخ نصب شود. ملکه، اعضای ارشد خاندان سلطنتی و خانواده "میدلتون" (خانواده کیت) پیش از همه از تولد نوزاد باخبر خواهند شد. سپس یکی از آجودان‌های سلطنتی به سرعت خود را با «اسکورت» پلیس از بیمارستان به کاخ می‌رساند و یک برگه آگهی با سربرگ کاخ باکینگهام را -که به امضای اعضای اصلی کادر پزشکی رسیده است- روی سه پایه نصب می کند.

Click here to enlarge

نصب آگهی تولد یکی از شاهزادگان انگلیسی روی دروازه های باکینگهام/ دهه 60 میلادی

جنسیت فرزند متولد شده جزء اسرار خاندان سلطنتی است. به همین دلیل است که با وجود ابزار تشخیصی، هنوز غیر از پزشک معتمد و اعضای درجه یک خانواده ملکه الیزابت، کسی از جنسیت فرزند ویلیام و کیت مطلع نیست. مردم برای اولین بار از طریق آگهی نصب شده در حیاط باکینگهام می توانند بفهمند که نوزاد سلطنتی دختر است یا پسر؟!